Ακροάσεις υποψηφίων μελών Έκθεση Αξιολόγησης

Πάνος Καράν-Ζαχαρίας Ταρπάγκος
Πάνος Καράν-Ζαχαρίας Ταρπάγκος: δύο διαπρεπείς σολίστες οικουμενικής εμβέλειας στα Τρίκαλα
6 Οκτώβριος 2014
dritsas-in-concert
Δελτίο Τύπου Εκδήλωσης Δρίτσα
8 Οκτώβριος 2014

Ακροάσεις υποψηφίων μελών Έκθεση Αξιολόγησης

Η επιτροπή αξιολόγησης και παιδιά με τους συνοδούς εν αναμονή

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014

 ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

  • ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ αρχιμουσικός
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΕΜΣΗΣ εξάρχων ΚΟΑ
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ επιλεγείς μαέστρος ΣΟΝΤ

—————————–

ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Στις 15 Ιουνίου 2014 πραγματοποιήθηκε ακρόαση υποψηφίων για τη δημιουργία της Νεανικής Ορχήστρας Τρικάλλων.

Συμμετείχαν . παιδιά.

Η επιτροπή αξιολόγησε την ικανότητα κάθε παιδιού και το επίπεδο του σε σχέση με την ηλικία του και τα χρόνια που ασχολείται με το συγκεκριμένο όργανο με το οποίο συμμετείχε.

Αξιολογήθηκε το τεχνικό επίπεδο, η ορθοτονία, η δυνατότητα ένταξης σε ένα μουσικό σύνολο, οι ενδείξεις για μελλοντική εξέλιξη.

Ενθαρρύνθηκαν τρία παιδιά να ασχοληθούν με την βιόλα, όργανο σπάνιο αλλά απαραίτητο για την δημιουργία ορχήστρας.

Τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά. Πιστεύουμε πως είναι δυνατό να ξεκινήσει η λειτουργία ενός συνόλου ενώ παράλληλα είναι απαραίτητη η δημιουργία τάξης βιολοντσέλου τόσο στο Δημοτικό Ωδείο όσο και στα άλλα ωδεία των οποίων μαθητές συμμετείχαν ώστε μελλοντικά να πλαισιώσουν την ορχήστρα.

Στην ακρόαση συμμετείχαν και πνευστά όργανα, κυρίως φλάουτα και κλαρινέτα τα οποία θα παραμείνουν στη διάθεση της ορχήστρας ώστε να χρησιμοποιηθούν σε  συγκεκριμένα προγράμματα που η σύνθεση της ορχήστρας το επιτρέπει.

 

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ & ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ

Επιτυχόντες 1ης ομάδας:

29. Πεσλή Στυλιανή (βιολί)

9. Κωστοπούλου Ευαγγελία-Μαρία (βιολί)

70. Ντίνας Δημήτρης (βιολί)

44. Τσόγκα Εβελίνα (βιολί)

25. Σταφυλά Στυλιανή (βιολί)

Επιτυχόντες 2ης ομάδας:

41. Λαγού Βασιλική (βιολί)

56. Μητάκου Αννέτα (βιολί)

Ρουσιαμάνης Φίλιππος (βιολί)

48. Λιάνου Χριστίνα (βιολί)

12. Μέρμηγκα Ελίνα (φλάουτο)

34. Ιορδανίδης Ιωάννης (φλάουτο)

59. Αντωνιάδη Αθηνά (πρόταση για βιόλα)

 Επιτυχόντες 3ης ομάδας:

27. Βάλλας Γεώργιος (βιολί)

4. Ρίζας Πιντζόπουλος Πάρις (βιολί)

10. Κώτη Μαρία (βιολί)

33. Γρηγορίου Παρασκευή ( πρόταση για βιόλα)

35. Γρηγορίου Ευαγγελία (βιολί)

Επιτυχόντες 4ης ομάδας:

19. Αναστασίου Δανάη (βιολί)

54. Αναστασίου Στέλλα (βιολί)

61. Ηλιόπουλος Νικόλαος (πρόταση για βιόλα)

 

Επιτυχόντες 5ης ομάδας

39. Σάρρη Διονυσία (Τρομπέτα)

8. Κόντου Ραφαηλία (Φλάουτο)

52. Μπαλλά Χριστίνα (Σαξόφωνο)

13. Ντιντής Παναγιώτης (Ευφώνιο)

7.   Κομπούρα Εύη

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

50.Λιάκου Χριστίνα (δεν δοκιμάστηκε) Ακρόαση τον Σεπτέμβριο

11. Ντόγκα Δήμητρα (βιολί)(επιλαχούσα)= Επανακρόαση τον Σεπτέμβριο

22. Μπάκου Μαρία (βιολί)(επιλαχούσα)= Επανακρόαση τον Σεπτέμβριο

69. Παππάς Φίλιππος(βιολί) (επιλαχών) = Επανακρόαση τον Σεπτέμβριο